5 důvodů, proč je chatbot dokonalým prodejním kanálem

⏳ Čtení na 3 minuty | Chatbot neslouží výhradně k usnadnění práce nebo jako zábavní prvek pro vaše zákazníky. Kromě toho dokáže radit i s výběrem vhodného produktu nebo sbírat užitečná data, která následně můžete využívat pro marketingové účely!

▲ Ukázka konverzace mezi uživatelem a chatbotem.

Máme to odzkoušené:

  • Spravujeme chatboty a kampaně pro Notino v 9 zemích
  • Po půl roce od spuštění evidujeme přes 150 000 uživatelů.
  • Z toho 120 000 uživatelům pravidelně dvakrát do měsíce zasíláme zprávy z blogu a novinky z e-shopu. (od těchto uživatelů jsme získali souhlas se zasíláním novinek).
  • Čtenost zpráv se dlouhodobě pohybuje nad 85 %.
  • Proklikovost zpráv na e-shop je dlouhobě vyšší než 25 %.

Jak se uživatelé spojí s chatbotem?

S chatbotem se uživatelé mohou spojit buď přímo na vaší webové stránce, vašem Facebooku, přes libovolně umístěný URL odkaz, anebo naskenováním QR kódu (lze využít pro offline kampaně).

Do chatbota můžeme zákazníky odkázat také z reklamní kampaně nebo soutěže, což je současný nejefektivnější způsob akvizice.

5 důvodů, proč je chatbot dokonalý prodejní kanál:

1. BUDOVÁNÍ DATABÁZE KONTAKTŮ

Zatímco chatbot komunikuje se zákazníky a odpovídá na jejich nejčastější dotazy, pomáhá jim vybrat vhodný produkt či řešit reklamaci, anebo je baví hrou, dělá ještě něco. Sbírá, a také přehledně ukládá, veřejné informace o zákazníkovi (jeho jméno, příjmení, pohlaví, …). Pokud se během konverzace chatbot dozví ještě nějaké další užitečné informace, které osoba veřejné na profilu nemá, ukládá i ty.

Získat tak můžete např. e-mail, telefonní číslo, bydliště a další libovolná data. Na základě těchto dat pak na zákazníka lépe zacílíte při hromadném oslovení, distribuci novinek, ale také s reklamními kampaněmi.

Databázi umíme vyexportovat a obohatit o získaná data vaše interní CRM a další marketingové kanály v souladu s GDPR.

2. HROMADNÉ OSLOVENÍ (BROADCASTING)

Chatbot ve Facebook Messengeru může zasílat hromadné zprávy všem uživatelům, kteří s ním v minulosti navázali konverzaci. Toto hromadné oslovení poslouží místo zastaralého a méně efektivního rozesílání newsletterů.

Informujte zákazníky o novinkách, akcích nebo nových článcích na blogu tak ať se to dozví! Oproti e-mailingu je „chatbot broadcasting“ několikanásobně výkonnější:E-mail marketing vs Messenger marketing

▲ Porovnání E-mail X Messenger marketing

3. JEDINEČNÁ MOŽNOST NASTAVENÍ KAMPANÍ

Ideální demonstrací využití je narozeninová kampaň. Díky údajům z Facebooku víme, kdy mají uživatelé narozeniny. Nastavíme tedy reklamní kampaň na Facebooku se zacílením na zákazníky, kteří mají v daném týdnu narozeniny. V textu a grafice kampaně zákazníkovi přejeme k narozeninám s tím, že pro něj máme dárek. Prokliknutím se zákazník dostane přímo do chatbota, kde dostane jednorázový slevový kupón doplněný odkazem na e-shop.

 

4. NÁKUPNÍ RÁDCE

Chatbot je skvělým nákupním poradcem. Díky připraveným scénářům (série otázek a odpovědí) od zákazníka zjistí jeho preference a následně ho odkáže na nejvhodnější produkty přímo na e-shopu. Tyto získané preference můžete také využít pro další hromadná oslovení.

▲ Nákupní rádce – Fragrance finder – Notino

5. ZÁBAVNÍ KANÁL

Chatbota také můžete obohatit o hry, soutěže, kvízy, magazín… Poslouží tak pro zákazníky jako zdroj zábavy a zpestření. Zároveň však nezapomínejte na aktivní odkazování na e-shop, díky tomu na něj budete pravidelně přivádět stávající i nové zákazníky.

 

Co to chatbot vlastně je, jaké má výhody a jak a proč ho využívat v marketingu? To se dočtete v našem předešlém článku, stačí kliknout zde.

Pokud máte jakékoliv dotazy, napište nám, chatboti jsou naše vášeň, rádi si s vámi o nich popovídáme.

Pomohl vám tento článek? Bylo vám to všechno jasné nebo máte nějaké dotazy? Budeme rádi, když nám dáte vědět, třeba na e-mail: info@ko-bot.cz

Komentáře

Pro koho chatboty vytváříme?

Marketing

E-commerce

Human Resources

Notino
Oceněná vína
Feedo
Spokojený pes
Woox
Růžový Slon
Blog chatbot

Máte nápad na vlastního chatbota?

Rádi si vyslechneme vaší představu. Dle ní vám navrhneme nejlepší možné řešení.